INSTYTUT NAUK CHEMICZNYCH

Uniwersytet w Siedlcach

Zachęcamy wszystkich studentów do wzięcia udziału w Polskiej edycji ogólnoeuropejskiego badania na temat warunków życia i nauki.

Ankieta zajmuje ok.20 minut i jest dostępna do końca czerwca.

Podziel się swoją historią i doświadczeniami!

Kiknij i weź udział w badaniu!

Za realizację badania w Polsce odpowiada niezależna agencja badawcza PBS Sp. z o.o. na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 plakat informacyjny o badaniu życia  i nauki studentów w Europie

W dniu 14 maja 2025 r. (środa) o godzinie 14.15 w sali 112 odbędzie się seminarium Instytutu Nauk Chemicznych, na którym prof. Zafer Ömer Özdemir z Turcji wygłosi referat pt.
"Analytical Chemistry in Phytotherapy: Techniques for Investigating Medicinal Plant Compounds"

Serdecznie zapraszamy.

plakat trzeciego konkursu chemicznego

W finale, który rozegrał się 21 marca 2025 r. w Siedlcach w Instytucie Nauk Chemicznych UwS i trwał 3 godziny, udział wzięły:
Maria Łakoma – I LO im. Adama Mickiewicza w Węgrowie
Lena Gawron – LO im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim
Aleksandra Gawryś – LO im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim
Natalia Zawadzka – I LO im. Adama Mickiewicza w Węgrowie
Gabriela Niemyjska – LO im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim
Antonina Gierłowska – I LO im. Adama Mickiewicza w Węgrowie
W trakcie finału uczestniczki dostały trzy zadania:
1. Praktyczną realizację zadania z II etapu, czyli rozdzielenie składników „mieszaniny Kopciuszka”
2. Wykonanie zadania z zakresu techniki laboratoryjnej wymagającego dokonania podstawowych obliczeń chemicznych.
3. Przeprowadzenie eksperymentu na podstawie dostarczonej instrukcji, zanotowanie obserwacji, wyciągnięcie właściwych wniosków – wyjaśnienie zaistniałego zjawiska.
Każda finalistka miała towarzystwo w osobie asystenta, pomagającego w kwestiach technicznych, a zarazem obserwatora – czuwającego nad prawidłowym i uczciwym przebiegiem zawodów. W tej roli wystąpili członkowie i członkinie KNCh Spectrum. Wykonanie zadań zostało oceniane przez Jury złożone z nauczycieli akademickich: dr Bartosz
Michalczuk, dr Waldemar Wysocki, mgr inż. Karolina Bojar, doktoranta - mgr inż. Patryk Wójcik oraz– przewodniczącego KNCh Spectrum - Mateusz Szykuć. Jury wzięło pod uwagę przede wszystkim poprawność i dokładność uzyskanych wyników, ale również dokumentację z przeprowadzanych eksperymentów (przejrzystość zapisów, obserwacje, wnioskowanie).
Laureatkami III Wielkiego Konkursu Chemicznego zostały:
I miejsce – Aleksandra Gawryś
II miejsce – Gabriela Niemyjska
III miejsce – Natalia Zawadzka
W czasie uroczystego zakończenia Konkursu, Dziekan Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych – dr hab. Marzena Stańska, profesor uczelni wręczyła dyplomy oraz nagrody zdobywczyniom I, II i III miejsca, a Dyrektor Instytutu Nauk Chemicznych – dr. hab. Ewa Wolińska, profesor uczelni wręczyła pamiątkowe puchary laureatkom oraz certyfikaty uczestnictwa w Finale wszystkim finalistkom.

Poniżej kilka zdjęć z finału dzięki uprzejmości Pani dr Barbary Pezler.

zdjęcia uczestników finału konkursu chemicznego

nstytut Nauk Chemicznych wspierając 33 Finał WOŚP zaproponował 5 voucherów na warsztaty chemiczne o różnej tematyce, w tym zajęcia dla najmłodszych „Chemia gra od serca” prowadzone przez KNCh Spectrum.

6 marca klasa 1C o profilu biologiczno-chemicznym z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Siedlcach zjawiła się w laboratorium 104 z voucherem na warsztaty „Chemia z prądem”. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami z prowadzącą zajęcia dr Barbara Pezler, uczennice i uczniowie przynieśli ze sobą swoje ulubione owoce – oczywiście w celach eksperymentalnych. W roli naturalnych i smakowitych ogniw galwanicznych konkurowały: jabłka, mandarynki, pomarańcze, cytryny, truskawki, winogrona, banan, a także warzywa: rzodkiewka, marchew i cebula. Skonstruowano też klasyczne ogniwo Daniella i przeprowadzono elektrolizę różnych roztworów, aby na koniec otrzymać czyste srebro udające listek paproci.

klasa odwiedzajaca laboratorium chemiczne w ramach WOŚP