Instytut Nauk Chemicznych oraz Koło Naukowe Chemików „Spectrum” zapraszają uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału w II Wielkim Konkursie Chemicznym Konkurs będzie się składał z trzech etapów:
Etap I – test obejmujący 50 pytań, udostępniany za pomocą formularza: strona z formularzem, oraz na Facebooku (facebook.com/INCUWS). Formularz będzie dostępny od 18.12.23 do 08.01.24 dla wszystkich zainteresowanych, a w celu identyfikacji trzeba będzie podać adres e-mail. Wyniki I etapu zostaną ogłoszone 10.01.24 r. Uczestnicy, którzy udzielą więcej niż 90% poprawnych odpowiedzi zostaną zaproszeni do udziału w II etapie.
Etap II – rozwiązanie problemu badawczego, który zostanie sformułowany i udostępniony wraz z wynikami I etapu. Zadanie będzie polegało na opracowaniu teoretycznym problemu oraz zaprojektowaniu eksperymentów weryfikujących postawione hipotezy. W ocenie wykonania zadania Jury konkursu będzie brało pod uwagę zarówno poprawność i oryginalność opisu teoretycznego i doświadczalnego, jak też stopień skomplikowania aparatury oraz czasochłonność i materiałochłonność (koszt) zaproponowanego rozwiązania. Termin nadsyłania rozwiązań drogą mailową upłynie 10.02.24 r. Ogłoszenie wyników II etapu nastąpi 19.02.24 r. Wszyscy uczestnicy II etapu dostaną certyfikaty, a sześcioro laureatów zostanie zaproszonych do udziału w etapie III.
Etap III – rozegra się w laboratorium Instytutu Nauk Chemicznych (ul. 3 Maja 54 w Siedlcach) w dniu 20.03.24 r. Sześcioro uczestników, wyposażonych przez organizatorów w środki ochrony osobistej, sprzęt laboratoryjny oraz niezbędne odczynniki, wykona praktycznie swoje zadanie z etapu II, a następnie dwa nowe zadania doświadczalne. Jedno z zadań będzie wymagało zaprojektowania i przeprowadzenia niezbędnych eksperymentów oraz ich opisu w postaci obserwacji i wniosków, a drugie będzie polegało na precyzyjnym wykonaniu doświadczenia (związanego z pomiarem) opisanego w dostarczonej instrukcji. Jury konkursu uwzględni w ocenie zarówno wyniki zadań eksperymentalnych, jak też poprawność i dokładność ich opisu. Laureatami konkursu zostanie troje uczestników III etapu, najwyżej ocenionych przez Jury. Dodatkowe informacje można uzyskać drogą mailową pisząc na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..