Do ostatecznej rozgrywki II Wielkiego Konkursu Chemicznego, w dniu 22 marca 2024, przystąpiło sześcioro Finalistów:
Aleksandra Szczygielska – IV LO im. Jana Pawła II w Łukowie
Aleksander Walewski – LO im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim
Michał Wrona – I LO im. Bolesława Prusa w Siedlcach
Maria Łakoma – I LO im. Adama Mickiewicza w Węgrowie
Jakub Wardak – I LO im. Bolesława Prusa w Siedlcach
Maja Hardej – I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sokołowie Podlaskim
Zmagania w laboratorium 104 trwały od 10:30 do13:00. Pracę zawodników nadzorowali rotacyjnie sędziowie: dr hab. Ewa Wolińska, dr Waldemar Wysocki, dr Bartosz Michalczuk oraz Mateusz Szykuć.
Wsparcia technicznego (i psychicznego ;)) udzielali asystenci – członkowie KNCh „Spectrum”: Alicja Aniołek, Hubert Duszczyk, Joanna Kaput, Iza Mościcka, Katarzyna Woźna, Klaudia Zalewska.
W tym czasie Uczniowie i nauczyciele towarzyszący finalistom oczekiwali w sali 214, gdzie mieli okazję zapoznać się z zadaniami konkursowymi wyjaśnianymi przez dr Barbarę Pezler, a następnie wysłuchać trzech wykładów:
„Hybrydyzacja atomu węgla” – dr hab. Ewa Wolińska; „Jak zajrzeć do wnętrza kryształu? Struktury krystaliczne pierwiastków i związków chemicznych” – dr Waldemar Wysocki; „Produkcja i magazynowanie energii” – dr Arkadiusz Rudzki.
Ogłoszenie wyników nastąpiło o godz. 13.30.
I miejsce - Maria Łakoma
II miejsce - Aleksandra Szczygielska
III miejsce – Jakub Wardak
Dyplomy i nagrody w postaci książki Dawida Myśliwca „7 cząsteczek” oraz kart podarunkowych (o wartości odpowiednio 300, 200 i 100 zł) wręczała Dyrektor Instytutu Nauk Chemicznych – dr hab. Janina Kopyra, prof. uczelni wraz z dr. hab. Marzeną Stańską, prof. uczelni, występującą w imieniu Dziekana WNSP – fundatora nagród.
Wszyscy uczestnicy Finału otrzymali certyfikaty potwierdzające udział oraz pamiątkowe gadżety promujące Uniwersytet w Siedlcach.

Poniżej fotogaleria z finału oraz opis zadań.

Zadania finałowe
Zadanie 1 (problem z Etapu II)
W popularnym sklepie zakupiono napoje gazowane o nazwach: Muszynianka, Oaza, Kinley, Polaris. Każdy z napojów wlano do oddzielnej zlewki i pozostawiono na 24 godziny w temperaturze pokojowej do całkowitego odgazowania. Do piątej zlewki wlano wodę zdemineralizowaną i postawiono ją wśród zlewek z napojami. Zlewki były identyczne i zawierały taką samą ilość cieczy. Następnego dnia zlewki oznaczono symbolami graficznymi w przypadkowej kolejności (   # ).
Zidentyfikuj zawartość każdej zlewki nie przeprowadzając prób organoleptycznych (smakowania i wąchania).
Zadanie 2
Postępując zgodnie z załączoną instrukcją oznacz twardość ogólną wody wodociągowej z miejscowości Siedlce (zlewka S) oraz Górzno-Fiałki (zlewka G). Na podstawie uzyskanych wyników oraz tabeli z instrukcji dokonaj klasyfikacji danej wody.
Zadanie 3
Mając do dyspozycji 1-molowe roztwory HCl i NaOH, wodę destylowaną oraz wywar z czerwonej kapusty określ (z dokładnością do 1 jednostki) pH roztworów oznaczonych literami A i B.
Zadanie 1 bezbłędnie wykonało czworo zawodników. Jedna osoba pomyliła „Muszyniankę” z „Polaris”, a druga nie odróżniła „Polaris” od „Oaza”.
Zadanie 2 – oznaczanie twardości ogólnej metodą wersenianową w pięciu przypadkach dało wyniki prawie identyczne z wynikiem „wzorcowym”. W jednym przypadku zaniżona została twardość wody siedleckiej. Mimo to, końcowa klasyfikacja obu wód w każdym przypadku była taka sama: woda siedlecka – średnio twarda, woda górznieńsko-fiałkowska – dość twarda.
Zadanie 3 – roztwór A (sody oczyszczonej) miał pH 9-10, roztwór B (kwasu cytrynowego) – pH 1-2. Wyniki oznaczenia pH dla roztworu A okazały się w trzech przypadkach równe 11, w dwu – 12, a tylko laureatka I miejsca podała pH=9. Roztwór B sprawił mniej kłopotów – cztery osoby określiły pH=2, jedna osoba podała wartość 1, a tylko jedna wartość pH=3 przekroczyła dopuszczony zakres błędu.