Uczniowie klasy 2b ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. KEN w Siedlcach, po lekturze książki „Mania dziewczyna inna niż wszystkie”, zafascynowani postacią Marii Skłodowskiej-Curie, postanowili zgłębić temat jej badań naukowych. W tym celu, 9 kwietnia wybrali się do Instytutu Nauk Chemicznych, gdzie z pomocą dr Barbary Pezler zapoznali się z „Tablicą Mendelejewa” i współczesnym układem okresowym pierwiastków lokalizując w nich polon i rad oraz odkrywając, że większość pierwiastków to metale. Zbadali właściwości 13 różnych metali szlachetnych i nieszlachetnych, między innymi roztwarzając je w kwasach. Przeprowadzili elektrolizę rozpuszczalnych soli otrzymując cynę, miedź i srebro w postaci metalicznej. Ale przede wszystkim rozstrzygnęli nurtujące ich pytanie: „Czy polon i rad zostały odkryte, czy stworzone przez Marię Skłodowską-Curie?”. Przed opuszczeniem Instytutu padło kilka deklaracji „Ja też zostanę chemiczką”.

Poniżej galeria zdjęć z wizyty:

Wizyta uczniów klasy 2b ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. KEN w Siedlcach w Instytucie Nauk Chemicznych UWS Wizyta uczniów klasy 2b ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. KEN w Siedlcach w Instytucie Nauk Chemicznych UWS Wizyta uczniów klasy 2b ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. KEN w Siedlcach w Instytucie Nauk Chemicznych UWS Wizyta uczniów klasy 2b ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. KEN w Siedlcach w Instytucie Nauk Chemicznych UWS Wizyta uczniów klasy 2b ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. KEN w Siedlcach w Instytucie Nauk Chemicznych UWS