INSTYTUT NAUK CHEMICZNYCH

Uniwersytet w Siedlcach

W I etapie III Wielkiego Konkursu Chemicznego wzięło udział 49 osób. Niestety, nikomu nie udało się przekroczyć progu 91% poprawnych odpowiedzi. Żeby nie tracić szans na dobrą zabawę, zaproszenia do II etapu zostaną wysłane do osób, które odpowiedziały poprawnie na co najmniej 31 pytań.

wykres kolumnowy przedstawiający rozkład punktów poszczególnych uczestników konkursu.

Najwięcej problemów sprawiły trzy raczej proste pytania, na które dobrze odpowiedziało mniej niż 16% uczestników konkursu. Poniżej znajdziecie krótkie wyjaśnienia.

rozkład odpowiedzi na najtrudniejsze pytanie w formie wykresu słupkowego

Niemetale tworzą zasady. Najbardziej oczywistym przykładem jest zasadowy wodny roztwór amoniaku. Charakter zasadowy mają hydrolizujące sole słabych kwasów i mocnych zasad, gdyż zgodnie z teorią protonową, aniony reszt kwasowych są zdolne do przyłączenia protonu.

równania chemiczne przedstawiające zasadowy charakter niemetali

Trzecia odpowiedź, którą wybrało aż 20 osób, dotyczy niektórych metali przejściowych.

rozkład odpowiedzi dotyczących pytania soli słabego kwasu i słabej zasady

Wszystkie sole są mocnymi elektrolitami, czyli po rozpuszczeniu w wodzie dysocjują na jony. Sole słabych kwasów i słabych zasad ulegają hydrolizie, ale odczyn może być kwasowy, obojętny lub zasadowy w zależności od tego, który ze składników soli jest mocniejszym elektrolitem.

W filmie „elektrolity”  pokazano różnicę w przepływie prądu elektrycznego przez roztwory elektrolitów słabych i mocnych.

rozkład punktów pytania dotyczącego metali szlachetnych

Metale szlachetne ulegają działaniu kwasów utleniających. Nawet złoto roztwarza się w wodzie królewskiej, czyli mieszaninie stężonych kwasów azotowego i solnego. Wystawiona na działanie warunków atmosferycznych miedź pokrywa się zieloną patyną (zasadowy węglan miedzi), a srebro czernieje (siarczek srebra). Metale szlachetne, jako mniej aktywne, są wypierane ze swoich związków przez bardziej aktywne metale nieszlachetne. Udowadnia to eksperyment zaprezentowany w filmie „metale szlachetne” .