INSTYTUT NAUK CHEMICZNYCH

Uniwersytet w Siedlcach

W II etapie III Wielkiego Konkursu Chemicznego należy zaproponować rozwiązanie przedstawionego poniżej problemu w postacie opracowania zawierającego dokładny opis procedur (czynności, odczynniki, sprzęt), które należy przeprowadzić i ich przewidywane efekty.

W ocenie wykonania zadania Jury konkursu będzie brało pod uwagę zarówno poprawność i oryginalność opisu teoretycznego i doświadczalnego, jak też stopień skomplikowania aparatury oraz czasochłonność i materiałochłonność (koszt) zaproponowanego rozwiązania.

Termin nadsyłania rozwiązań drogą mailową upłynie 21.02.25 r. Ogłoszenie wyników II etapu nastąpi 03.03.25 r.

Zadanie II Etapu zostało zawarte w bajce, która ma swoją filmową adaptację II etap25” 

Nie tak dawno temu, nie tak daleko stąd…

Pewna nastolatka Kopciuszkiem zwana chciała iść na imprezę karnawałową. Ale koniec semestru był bliski, a wyniki w nauce nierewelacyjne, zwłaszcza z chemii, której uczyła jej własna macocha.

Macocha nie była wredna, ale postawiła warunek: „Jeśli w dwie godziny uda ci się rozdzielić to, co zmieszam, będziesz mogła pójść na ten bal”.

I zaraz zgromadziła na swym stole laboratoryjnym powyciągane z zakamarków szafy nieużywane od lat odczynniki. Wzięła też dwie laski kredy tablicowej i roztarła je w moździerzu na proch.

A potem zaczęła mieszać, mieszać, mieszać…

kreda - 9%

sól - 20%

piasek - 33%

siarka - 8,5%

tlenek miedzi - 9,5%

żelazo - 20%

 

Zastąp dobrą wróżkę i pomóż Kopciuszkowi rozdzielić składniki tej koszmarnej mieszaniny.